Wspólnota Dzieci Maryi

W chwili obecnej wspólnota liczy 12 dziewcząt w wieku od 8 do 14 lat, które po ok. rocznym okresie próbnym w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – 8 grudnia – podczas Mszy Św. odmawiają akt oddania się Matce Bożej i otrzymują Cudowny Medalik będący widocznym znakiem przynależności do tej wspólnoty: najmłodsze dziewczynki (szkoła podstawowa) – mały medalik na różowej wstążeczce, starsze (gimnazjum) – większy medalik na zielonej wstążce, najstarsze (szkoła średnia) – duży medalik na szerokiej niebieskiej wstążce. Jeśli któraś z dziewcząt wytrwa w wierności Matce Bożej, to podczas uroczystości ślubnej otrzymuje medalik na białej wstążce.
Medalik, przywilej noszenia którego mają Dzieci Maryi, zyskał miano „cudownego”. W r. 1830 został on objawiony przez Maryję francuskiej zakonnicy, Katarzynie Laboure. Podczas tej samej wizji Maryja wyraziła pragnienie głębszego poświęcenia się Jej młodych dziewcząt – tak narodziło się Stowarzyszenie Dzieci Maryi włączone później w struktury Kongregacji Mariańskiej.
Wspólnota Dzieci Maryi jest wspólnotą modlitewno-formacyjną. Głównym jej zadaniem jest uroczysta oprawa nabożeństw w czasie świąt kościelnych (takich jak Boże Narodzenie, Zmartwychwstanie Pańskie, Boże Ciało) i parafialnych (np. uroczystość odpustowa). Dziewczęta dodatkowo uroczyście uczestniczą we wszystkich świętach (także nakazanych) w ciągu całego roku kalendarzowego. Oprócz tego biorą udział w nabożeństwach majowych i październikowych, w mszach roratnich, we wszystkich obchodach Wielkiego Tygodnia, w całej oktawie Bożego Ciała, a także we wszystkich świętach maryjnych i nabożeństwach fatimskich.
Spotkania formacyjne odbywają się regularnie w każdą niedzielę o godz. 9.30. Trzykrotnie w ciągu roku dziewczęta biorą udział w rekolekcjach (poza rekolekcjami szkolnymi): przygotowując się do otrzymania medalika oraz podczas wspólnych wyjazdów w okresie ferii zimowych i wakacji letnich. Od kilkunastu lat dziewczęta tworzą równocześnie scholę liturgiczną, która odpowiedzialna jest za oprawę muzyczną niedzielnej Mszy Św. dla dzieci, środowej Mszy Św. szkolnej oraz okolicznościowych nabożeństw.
Wieloletnią praktykę parafialnej Wspólnoty Dzieci Maryi stanowią: koncert kolęd w okresie bożonarodzeniowym i wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Ponadto dziewczęta uczestniczą w corocznej diecezjalnej pielgrzymce Dzieci Maryi do sanktuarium w Rudach, a także w dekanalnych dniach wspólnoty Dzieci Maryi. Wspólne wyjazdy zimowe i letnie mają już ponad trzydziestoletnią tradycję.

Galeria

kościół - wnętrze
Informacja o dofinansowaniu projektu pn. "Prace renowacyjne przy kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Bytomiu".
Nasza świątynia i jej obejście po ostatnim remoncie.

Polecamy

News News News News News